Szobatisztaság
A szobatisztaságra való nevelés az egyik legalapvetőbb kérdés a gazdi és a kölyökkutya közös életében, valamint a közös otthon tisztán tartásában. Ehhez nyújtanak nagy segítséget a jó nedvszívó képességű, könnyen kezelhető, több méretben kapható kutyapelenkák.
A kutyapelenkák nem csak a kölyökkutyák számára hasznosak, hanem olyan felnőtt kutyáknak is, akik hosszabb időt töltenek egyedül a lakásban, illetve idősebb, vagy inkontinenciával küzdő kutyáknak is nagy segítséget jelenthet.
A különböző kutyapelenkák alkalmazásának nagy előnye a kényelem. Igazán hasznos segítséget jelenthetnek a kölyökkutyáknak, akiknek még gyakran kell vécézniük. Kezelésük és tisztításuk rendkívül egyszerű, hiszen a piszkos pelenkát csak összehajtjuk és kidobjuk, míg a tisztát leterítjük a helyére.
A leteríthető vagy leragasztható kutyapelenkák speciális anyagból készülnek, mely gyorsan felszívja a vizeletet és jelentős mennyiségű folyadékot képes megtartani.
A környezettudatosság jegyében már mosható kutyapelenkát is választhatunk.
A mozgásukban akadályozott vagy inkontinenciában szenvedő kutyák részére a babák számára készült pelenkához hasonló, felvehető pelenkát is használhatunk, melyeket különböző méretben, a kan és a szuka kutyák számára megfelelő kialakítással gyártanak.
A szobatisztaság tanítása
Célszerű időt szánni a kiskutya megfigyelésére, hiszen minden kutya más, eltérőek lehetnek a preferenciáik és az időbeosztásuk. Nincs egyetlen, bolondbiztos módszer a kölyök szobatisztaságra szoktatására, azonban érdemes 10-15 perccel az alvás, evés, ivás és játék után próbálkozni a pelenkával. Bár a folyamat kihívást jelenthet és balesetek biztosan történnek, de a megfelelő útmutatás, következetesség, türelem és sok-sok pozitív megerősítés mellett biztosan sikerrel járunk.
Kutya tüzelés
A nem ivartalanított szuka kutyák előbb-utóbb tüzelni kezdenek. Hogy mikor, azt nem lehet pontosan megmondani, de a kistestű kutyák akár 6 hónapos koruktól ivaréretté válhatnak, míg a nagytestű kutyáknál nem ritka, hogy jóval 1 éves koruk után jelentkezik az első tüzelés.
A kutyáknál nincs változó kor, tehát életük végéig tüzelni fognak évente két alkalommal (tavasszal és ősszel). A tüzelés teljes időtartama átlagosan 21 nap.
A tüzelés testi jelei közé tartozik a megduzzadt péra és a vércseppek megjelenése. Ezen túlmenően a gazdi felfigyelhet arra is, hogy kedvencének viselkedése megváltozik: étvágya általában csökken, energiaszintje hullámzó, nyugtalanná és ingerlékennyé válik, gyakrabban és hosszabb ideig pisil, feltűnően gyakran nyalogatja a péráját, megváltozik a faroktartás stb.
Célszerű mindig feljegyeznünk a tüzeléssel kapcsolatos információkat, pl. mikor kezdődött, hány napig tartott stb., mert így rögtön észrevehetjük, ha valami nem a szokásos mederben zajlik. Azonnal forduljunk állatorvoshoz, ha valami szokatlan tünetet észlelünk a tüzelés során vagy utána.
- Hormonális problémára utalhat, ha túl hosszú (25 napnál tovább) vagy éppen túl rövid (10 napnál kevesebb) ideig tüzel a kutya, vagy ha kimarad egy tüzelés.
- Fájdalom jelentkezése a tüzelés során - a tüzelés egy fájdalommentes folyamat.
- Részleges vagy teljes hüvelyelőesés – a péranyílásban tömlőszerű, rózsaszín képlet látható, mely műtéti beavatkozással kezelhető. Leggyakrabban laza bőrű fajtáknál és vizsláknál jelentkezik. Ha már egyszer megtörtént az előesés, az a későbbi tüzelések során is kiújulhat, de ivartalanítás után nem kell számítanunk a visszatérésére.
- A tüzelés után kialakulhat álvemhesség, melynek jellemző tünete az étvágytalanság, a fészekkészítés, a játékok babusgatása, sőt a tej-elválasztás is beindulhat. Az álvemhesség súlyosságának és kezelési módjának megítélése szintén az állatorvos feladata.
- A gennyes méhgyulladás, mely általában a tüzelés után 3-8 héttel alakul ki, 6-7 éves kortól viszonylag gyakori megbetegedés az ivaros szuka kutyáknál. Ha a méhszáj zárt, a betegség sokáig észrevétlen maradhat, mert a váladék nem ürül ki a méhből. A betegség kialakulásának kezdeti időszakában jellemző a sok vízivás és a sok vizelés, a csökkent étvágy és mozgás. 1-2 hét múlva már súlyos elesettség, láz, étvágytalanság, telt és fájdalmas has és ismétlődő hányás figyelhető meg. A kutya gennyes méhgyulladása egy életveszélyes állapot, az első tünetek észrevételekor azonnal állatorvoshoz kell fordulni.
Tüzelőbugyi
A lakásban tartott szuka kutyák számára – és hogy megóvjuk a bútorokat, szőnyegeket, ruhákat – nagyszerű megoldás a tüzelőbugyi használata. A tüzelőbugyiban cserélhető betétek vannak, melyek felfogják a nedvességet, használatuk rendkívül egyszerű és higiénikus.
Fontos: a tüzelőbugyi nem fogamzásgátló eszköz, nem tudja megakadályozni a vemhesülést!